Лекция на проф. Никола Алтънков за Легиона в щаба на БНС
Като част от кампанията за тазгодишния Луковмарш на 21 януари в централния щаб на БНС се проведе лекция на тема „Интелигенцията в Царство България и СБНЛ“. Гост-лектор бе професор Никола Алтънков, който вероятно е най-добрият познавач на националистическите движения в България от периода след Първата световна война. Това се дължи не само на задълбочените проучвания, които е провеждал, но и на личните му контакти и познанства с едни от основните фигури на националното ни движение в онези години. Сред тях са един от основателите на Съюза на българските национални легиони Иван Дочев, легендарния водач на ВМРО Иван Михайлов и иконата на антикомунистическата съпротива в България след 1944 г. – легионерът Илия Минев.
Самият професор Алтънков има не по-малко бурна съдба, което го прави и толкова интересен лектор. Като млад самият той става жертва на комунистическите репресии заради родолюбивите си възгледи и прекарва 2 години в лагера в Белене. След като обстоятелствата го принуждават да емигрира в САЩ, той се издига до заместник председател на Българския национален фронт – организацията създадена от легионерите спасили се от комунистическия терор в окупирана България. Там се дипломира и като историк от Калифорнийския университет в Санта Барбара. Завръща се в Родината при първа възможност, като и до днес, въпреки завидните си 90 години, активно развива родолюбива дейност. Автор е на шест книги, сред които и най-пълната и подробна история на престъпленията на БКП.
На 21 януари професор Алтънков отново не ни разочарова и успя да грабне вниманието на младата публика с изключително интересната лекция, която изнесе. Той говори за създаването и развитието на Легиона и за това, как интелигенцията в Царство България, първоначално подходила с пренебрежение към тези младежи, впоследствие в голяма степен е запленена от родолюбивия плам, който те разпалват. Това бе допълнено с чудесен анализ на политическите процеси, развиващи се в страната и Европа, както и с много интересни и малко познати факти. Не липсваха и увлекателни истории от личните срещи на професор Алтънков с някои от историческите фигури, които споменахме. Присъстващите имаха шанс да задават въпроси на лектора, което направи събитието още по-интересно. Бурните овации на публиката бяха повече от красноречиво потвърждение за чудесния начин, по който професор Алтънков ни представи лекцията.
Едно от нещата, които професорът пожела на младежите бе да изживеят възкресението на българския национализъм и неговият нов триумф. За да се сбъдне това пожелание обаче, ще трябва всички ние да се потрудим заедно. А едно от събитията, които са стъпка в правилната посока е Луковмарш. Затова се надяваме да се видим с всички вас отново на 25 февруари на двадесетия юбилеен Луковмарш, когато ще почетем и 80 години от смъртта на генерал Христо Луков.
Вашият коментар