Home / Биографични бележки

Биографични бележки

  • Христо Луков е роден на 6 януари 1888 във Варна.

  • През 1907 г. завършва Военното на Н. В. училище и е произведен в чин подпоручик.

  • 1912 – 1918 г. участва във войните за национално освобождение и обединение като адютант на артилерийски полк, командир на батарея и на артилерийско отделение. Достига чин майор.

  • 1919 – 1924 г. командир на Четвърти артилерийски полк.

  • 1924 – 1928 г. началник на Артилерийската стрелкова школа.

  • 1928 – 1934 г. началник на учебното отделение в Артилерийската инспекция и командир на Втора и Трета пехотна балканска дивизия.

  • От 23 ноември 1935 г. до 4 януари 1938 г. ген. Христо Луков е министър на войната в правителството на Георги Кьосеиванов.

  • На 19 януари 1942 г. е избран за водач на СБНЛ.

  • На 13 февруари 1943 г. е убит пред дома си и очите на дъщеря си от комунистическа терористична група.